spacer baner01

Święto Polskiej Plastyki i Muzyki

wito Polskiej Muzyki i Plastyki 15052020

Dziś Święto Polskiej Muzyki i Plastyki
Z tej okazji chcielibyśmy zaprosić wszystkie dzieci do zabawy!
Zadanie jest proste
Przedstawcie w formie rysunku czym dla Was jest muzyka, dźwięk czy melodia :
Technika plastyczna dowolna!!! Do dzieła
Zdjęcia prac możecie wysyłać na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 Święto Polskiej Muzyki i Plastyki ma charakter nieoficjalny i kwalifikowane jest jako święto nietypowe.
Jak większość świąt wiąże się z pewnymi zwyczajami mającymi na celu promocję polskiej muzyki i plastyki. 15 maja w znaczących klubach organizowane są koncerty, a w wielu szkołach i ośrodkach dla dzieci prowadzone są specjalne zajęcia plastyczne na, które niejednokrotnie zapraszani są artyści plastycy.
Muzyka jak i plastyka towarzyszyła ludziom od zawsze. Historia muzyki polskiej obejmuje wszystkie epoki począwszy od średniowiecza. Jak podaje Wikipedia pierwszą kompozycją w języku polskim jest pieśń weselna "Oj Chmielu, Chmielu” oraz utwór muzyczny Wincentego z Kielczy Gaude Mater Polonia (XIII wieku). Najstarszą znaną polską pieśnią jest Bogurodzica.
Polska muzyka od zawsze pełniła ważna rolę w kulturze światowej. W czasach współczesnych na międzynarodowej scenie najbardziej znanymi polskimi zespołami są m.in. Vader, Decapitated, Vesania, Hate i Behemoth. Pisząc o polskiej muzyce nie sposób pominąć takich zespołów jak Budka Suflera, Hey, Sistars, Acid Drinkers, De Mono, Ira, Maanam, Lady Pank czy Coma.
Podobnie rzecz się ma z plastyką. Już w średniowieczu sztuka plastyczna w Polsce rozkwitała, a Kazimierz Wielki stworzył z Krakowa centrum sztuki. Jednym z pierwszych zasłużonych artystów był malarz i rzeźbiarz Wit Stwosz, twórca m.in. głównego ołtarza w krakowskim Kościele Mariackim. Współcześnie plastyka obejmuje ten zakres działań, który nie ma zdefiniowanego charakteru użytkowego.

Projekt i wykonanie strony: